Szkoła Muzyczna Choszczeńskim Mecenasem Kultury

30.08.2020

        W lipcu tego roku w choszczeńskim  magistracie odbyło się spotkanie, na którym sekretarz Magdalena Sieńko oraz przewodniczący Gminnej Rady Kultury Stefan Szemlij  wręczyli wyróżnienia dla kulturalnych wizytówek miasta. Wyróżnienia zostały przyznane przez członków Gminnej Rady Kultury na podstawie działania i sukcesów  z roku 2019.

        Tytuł Choszczeńskiego Mecenasa Kultury otrzymała w tym roku Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Choszcznie. Głównym zadaniem szkoły jest  przygotowanie  uczniów do podjęcia dalszego kształcenia w szkołach muzycznych wyższego stopnia.  Jednocześnie  spełnia ona rolę kulturotwórczą, głównie poprzez organizację koncertów, audycji, konkursów i festiwali.

        Ponadto w minionym roku sukcesów, głównie tych indywidualnych było bardzo dużo.  Nasi uczniowie zwyciężyli m.in. w XXVI Konkursie Pianistycznym na najlepiej wykonaną sonatinę w Pyrzycach, XIV Gorzowskim Konkursie „Dzień z gitarą” i III Koszalińskim Konkursie Akordeonowym w Koszalinie. Nasz przedstawiciel zajął II miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim. Bardzo ważne było też III miejsce zdobyte w X Międzyregionalnym Konkursie Pianistycznym „Z tańcem przez wieki” w Pyrzycach oraz „Srebrny dyplom” przywieziony z XI Wojewódzkiego Konkursu Wiolonczelowego „Miniatura” w Szczecinie.

         Wśród wyróżnionych, którzy otrzymali stypendia za twórczość  znalazła się 13-letnia Izabela Iwanicka z klasy fortepianu pani Ewy Kubiak-Kubackiej. Zobacz więcej na https://affordablepoolrepair.com/. Jej interpretacje utworów wyróżnia dojrzałość emocjonalna oraz zrozumienie formy. Izabela zawsze była bardzo  zaangażowana w życie szkoły. Na jej liście ubiegłorocznych sukcesów znajduje się wyróżnienie w XVI Festiwalu Fortepianowym „Gramy na 4 ręce” oraz  „Srebrne dyplomy” zdobyte na Zachodniopomorskim Konkursie „Młode talenty” i  VII Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I st. województwa zachodniopomorskiego.

        Utalentowany, bardzo ambitny akordeonista, 11-letni Bartosz Szatkowski, uczeń IV klasy naszej PSM  otrzymał stypendium za osiągnięcia muzyczne, które – jak mówi- zawdzięcza rodzicom  i swojemu nauczycielowi Włodzimierzowi Kubackiemu, czytać how much should I pay a mover. Z ubiegłorocznych sukcesów na pierwszym miejscu wymienił drugą nagrodę zdobytą na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim. Wygrał też w III Koszalińskim Konkursie Akordeonowym i VI Zachodniopomorskim Konkursie Akordeonowym oraz zajął drugie miejsce na  II  Koszalińskim Konkursie Akordeonowym.

(więcej zdjęć – GALERIA )